Zgodovinsko naselje Braslovče s svoj znamenito trško zasnovo je zagotovo ena izmed osrednjih znamenitosti in posebnosti spodnjesavinjske pokrajine.
Braslovče so staro trško naselje, ki se je v zgodovini najprej zapisalo kot sedež ene najstarejših pražupnij na Štajerskem, nastalih pred letom 1000. Braslovče kot kraj pa se v pisnih virih gornjegrajskega benediktanskega samostana skupaj s faro prvič omenjajo leta 1140 pod imenom Frazlow. Trške pravice sta Braslovčam podelila grofa Herman I. Celjski in Viljem Celjski leta 1360. Trške privilegije je leta 1570 potrdil tudi nadvojvoda Karel, zadnjič pa še avstrijski cesar Ferdinand 1840.
Po pridobljenem privilegiju so lahko v Braslovčah volili župana in trški svet, imeli so pravico do nižjega sodstva, imeli so možnost prodaje in dedovanja ter pravico do tržnih dni. Tržani so plačevali dajatve graščini Žovnek. Čeprav so bile v začetku kmetijsko naselje, se je kasneje močno razvijala obrt, dakleč naokrog so bili poznani kovači, čevljarji, lončarji, krznarji in drugi obrntniki.
Gradnja je Braslovče preoblikovala v obcestni tip naselja. Trški del je bil zgrajen tako, da je bil vstop v stanovanjski del s prednje strani, zadaj pa so bila gospodarska poslopja in kozolci. To podobe je trg ohranil vse do danes. Najznamenitejši stavbi v trgu sta srednjeveški dvorec Legant in cerkvec Marije Vnebovzete.
vabimo vas na trški sprehod skozi Braslovče.
Več informacij, ogled in priprava izleta: TIC Braslovče Telefon: 070 788 253 E-pošta: info@3jezera.si
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.