Življenje in delo na ladji je bil naslov predavanja v braslovški knjižnici, na katerem je domačinka Urška Veber spregovorila o delu in življenju na velikih tovornih ladjah Splošne plovbe.
30-letna Braslovčanka na ladjah že nekaj let opravlja delo prve častnice. Predavanja so se udeležili številni obiskovalci, ki jih je uvodoma pozdravila knjižničarka Laura Jelen.
Urška Veber se je po končani srednji prometni šoli v Celju vpisala na Fakulteto za pomorstvo in promet na Primorskem. V času študija je podrobno spoznala teorijo pomorstva in pridobila številna znanj z različnih področij. Fakulteto je končala decembra leta 2011 in se tri meseca mesece kasneje prvič vkrcala na ladjo MV Tamar. »Želja po delu na ladji je bila v meni že od mladosti. Že od malega sem bila navdušena, ko sem na morju opazovala ladje, ki so plule v daljavi. V srednji šoli se je želja po delu na ladji samo se povečala in tako sem vso pozornost namenila temu cilju,« je povedla Vebrova in dodala, da je delo ladijskega častnika zelo dinamično in polno dnevnih izzivov, ki naredijo življenje razburljivo, raznoliko ter predvsem zanimivo.
»Biti pomorščak zame ni samo služba ali poklic, je tudi način življenja. Razlog zato je predvsem v tem, da tri četrtine leta preživim na ladji, kjer je okolje povsem drugačno, a po drugi strani tudi isto kot na kopnem.«
V povprečju posadka na tovrstnih tovornih ladjah šteje od 19 do 20 ljudi. Če so na kopnem za eno službo ali dejavnost odgovorne dve, tri ali celo še več oseb, je na ladji to ravno obratno. Ena oseba ima vsaj pet zadolžitev. Število le teh in odgovornosti posameznika pa se večajo z rangom oziroma činom, ki ga ima posameznik na ladji. Vebrova je prva častnica na ladji Rossana. Njene zadolžitve so upravljanje ladje v času navigacije, ravnanje s tovorom in zlaganje tovora, nadzorovanje delovanja ladje in organizacija dela ter vzdrževanja ladje, pregledi in vzdrževanje požarne opreme ter opreme za reševanje, izobraževanje mlajših kadrov, organizacija in naročanje materiala in rezervnih delov za palubni del ladje in še bi lahko naštevali.
Na ladji veljajo prav posebna pravila. Varnost je vedno na prvem mestu, vse drugo je sekundarnega pomena. Najpomembnejša oseba na ladji je kuhar, saj si nihče ne želi biti lačen. Delo na ladji se nikoli ne konča, konča se le pogodba. Ko dežuje ne uporabljaj dežnika in ne žvižgaj ko hodiš po palubi.
»Zaradi dela in življenja na ladji imam idealno priložnost, da sama sebe preizkušam in sama sebi ter drugim dokazujem česa sem zmožna in česa smo zmožne. Velja pa tudi omeniti, da s takšnim načinom življenja človek dobi idealno priložnost za pridobivanje novih izkušenj, za potovatovanja po svetu, za spoznavanje novih ljudi in krajev ter različnih kultur", je povedala Braslovčanka, ki je trenutno na oddihu, novi izzivi pa jo že čakajo po novem letu.
Na sliki 1: Laura Jelen med nagovorom poslušalcev
Na sliki 2: Urška Veber in njene uniforme
Na sliki 3: Na navigacijskem mostu
Na sliki 4, 5: Med plovbo ladje Nova Gorica
Na sliki 6: Prosti čas v Maroku.
Foto: T.T in osebni arhiv Urške Veber
Tone Tavčar