Kot vsako leto, so se tudi letos gasilci Gasilskega poveljstva Občine Braslovče (GPO) zbrali na Florjanovi sveti maši, ki so jo v soboto, 5. maja, organizirali gasilci PGD Braslovče.
Maša se je zaradi obnovitvenih del v cerkvi ovijala na kozolcu na prireditvenem prostoru v Braslovčah, daroval pa jo je Milan Gosak, župnik župnije Braslovče. Sveta maša je bila za vse žive in pokojne gasilce iz GPO Braslovče. Zbralo se je 82 uniformiranih gasilcev iz vseh sedmih prostovoljnih društev, ki spadajo v GPO Braslovče. Povorka, na čelu katere so bili prapori vseh sedmih prostovoljnih gasilskih društev, je krenila na prireditveni prostor izpred gasilskega doma PGD Braslovče.
Po končani slovesnosti je v prostorih PGD Braslovče sledil še družabni del, kjer je zbrane nagovoril župan Občine Braslovče Branimir Strojanšek. Gasilcem se je zahvalil za požrtvovalno, humano in nesebično pomoč, ki jo nudijo ob požarih, naravnih, prometnih in drugih nesrečah in se jim zahvalil v imenu vseh občanov
Legenda o sv. Florjanu pravi, da je bil rimski vojak in je služil vojsko okoli leta 300 našega štetja v provinci Norik blizu Dunaja na ozemlju današnje Avstrije. Prestopil je v krščansko vero in jo tudi učil ter oznanjal med vojaki in ljudstvom. Rimljani so v tistem času kristjane preganjali in tako ga je pooblaščenec cesarja Dioklecijana dal mučili in umoriti. Na noge so mu privezali mlinske kamne in ga vrgli v reko Enns. Kasneje je bil proglašen za mučenika, svetnika ter zaščitnika vode in ognja. Marsikatero hišo je v preteklosti krasila slika ali kipec sv. Florjana, saj so bili ljudje prepričani, da jih varuje pred ognjem. Verovanja v zvezi s svetim Florjanom so se razlikovala po pokrajinah. V nekaterih krajih ljudje na praznik sv. Florjana niso smeli kuriti ognja, izjema so bili le vaški kovači in pri njih so na ognjišču ljudje pogreli svoje jedi. Moški na ta dan niso smeli kaditi pip. Kdor se je pregrešil zoper te običaje, ga je vaški stražnik odpeljal pred sodnika.
Na slikah nekaj foto utrinkov z maše za gasilce.
T. Tavčar