V Domu krajanov Gomilsko je bila dan pred slovenskim kulturnim praznikom osrednja občinska proslava. Slavnostna govornica je bila kulturnica, predsednica Prosvetnega društva Braslovče, Jerneja Kolar, ki se je v svojem slavnostnem govoru osredotočila na pomen ljubiteljske kulture v sedanji, izrazito individualistično naravnani družbi.
Poudarila je, da so številne prepreke, s katerimi se srečujejo ljubiteljski kulturniki, najboljši motiv za kljubovanje in ustvarjanje. Med njimi je čas, v katerem delujejo, njihov največji nasprotnik. Čas, ki ga obvladujejo sodobne tehnologije, ki človeka, predvsem najmlajšo generacijo usmerjajo v prepričanje, da se doživetja odvijajo preko žepnih zaslonov na dotik ali klikov. Čas, v katerem so najpomembnejši všečki in kliki, ter zavesten odmik od sveta, v katerem se ljubiteljski kulturniki še vedno trudijo ustvarjati kulturno-umetniška doživetja. Poudarila je, da ljubiteljski kulturniki še vedno ostajajo aktivno prisotni v polju kulture, čeprav je njihov boj za obstoj težak. Izpostavila je, da tudi oni klikajo in všečkajo; z aplavzi, nagradami ter medijsko pozornostjo podprti dogodki so ljubiteljski kliki in všečki. In ti so ustvarjeni v resničnem svetu, ne v zavetju spalnic ali dnevne sobe. Slednji sporočajo, da so ljubiteljski kulturniki še vedno potrebni, da je ljubiteljska kultura še vedno nepogrešljiv del človekovega vsakdana in da je še vedno tista, ki razbija utrujajočo rutino in daje smisel človeškemu življenju.
Slovenski kulturni praznik je posvečen našemu največjemu pesniku Francetu Prešernu, ki, kot je dejala voditeljica prireditve Nina Markovič Korent, pooseblja čut za miroljubnost, strpnost, pravičnost, predvsem pa ljubezen do slovenskega naroda. Tokratna prireditev je bila deloma v znamenju 100. stoletnice smrti našega največjega pripovednika in dramatika Ivana Cankarja.
V kulturnem programu so nastopili Zbor Gomilsko pod vodstvom Vesne Štraus, učenci POŠ Gomilsko in POŠ Trnava, ki so obiskovalce pod vodstvom svojih učiteljic popeljali skozi koledarsko leto, Magda Šalamon in Anita Drev, članici odrasle gledališke skupine, ki sta prebirali Cankarjeve misli, ter mladi pianist, učenec Glasbene šole Risto Savin Žalec, Janez Vošner iz Grajske vasi, ki je pod vodstvom prof. Irene Kralj zaigral dve skladbi.
Ob tej priložnosti so zdaj že tradicionalno v tamkajšnje kulturno društvo in šolsko kulturno društvo v Trnavi sprejeli nove člane, prvošolčke POŠ Gomilsko in POŠ Trnava. Voditeljica prireditve je svoje misli strnila z razmišljanjem o tem, da naj bi kultura postala narodu blagor, nato pa vse obiskovalce povabila v preddverje doma, kjer so skupaj nazdravili v čast kulturi in slovenskemu narodu.
Na slikah nekaj utrinkov s proslave.
T. Tavčar