Ker so lani obiskovalci zelo dobro sprejeli projekt, pri katerem so združili moči Prosvetno društvo Braslovče, Zavod 3 Jezera in Občinska knjižnica Braslovče, so soorganizatorji sklenili z njim nadaljevati. V program so vključili še Društvo podeželskih žena Braslovče, Braslovške Ajnzarje ter člane skupine Pesemca. Vstopnina za vse obiskovalce je bila doma narejen okrasek za adventno drevo.
Jedro projekta »Labirint šepeta« je spoznavanje načinov preživljanja adventa v času naših dedkov in babic, ki ga organizatorji projekta razvijamo skozi aktivno udeležbo udeležencev. Vsak izmed udeležencev mora, pred vstopom v naslednji prostor labirinta, opraviti določeno nalogo (npr. oluščiti fižol, ličkati koruzo). Hkrati se s približevanjem cilju v zadnjem prostoru labirinta intenzivira vključevanje obiskovalcev v dejavnosti.
V letošnjem letu so med programske vsebine dodali učenje plesa, znanega pod imenom rašpla, ki so ga prikazali člani Plesnega gledališča Braslovče, ki deluje v okviru Prosvetnega društva Braslovče pod umetniškim vodstvom Ane Vovk Pezdir. V predzadnjem prostoru labirinta so obiskovalci, pod budnim nadzorom članic Društva podeželskih žena Braslovče izdelovali kašo, značilen jušni dodatek slovenskih domov, ki so jo na koncu kot drobno pozornost odnesli tudi domov. Obisk labirinta se je končal s spoznavanjem slovenske ljudske pesmi in glasbil, ki so spremljala vsakdanje življenje posameznika ob rojstvu otroka, pri svatbi, ob različnih praznikih, delu ipd. Za predstavitev tega dela dediščine so poskrbeli Braslovški Ajnzarji, ki so predstavili tudi svoje instrumente ter člani skupine Pesemca.
Posebna izkušnja za vse obiskovalce je bilo tudi letos srečanje s pripovedovalko, ki jo je odigrala vsestranska kulturna delavka, domačinka Jasmina Roter Jager, ki je v vlogi babice, ki pripoveduje, obiskovalcem skozi pripoved približala duh časa, ko je bilo pripovedovanje zgodb del slovenskega vsakdanjika. Duh tradicije je v prostoru zares odlično zaživel tudi po zaslugi učiteljice Damjane Lukman, odlične poznavalke slovenske etnološke dediščine.
Organizatorji bodo s projektom nadaljevali tudi v letu 2018, do takrat pa bodo seveda intenzivno oblikovali nove doživljajske momente.
Na slikah nekaj foto utrinkov s prireditve.
T. Tavčar