Z listino z dne 7. aprila leta 1140 je bil ustanovljen Benediktinski samostan v Gornjem gradu, v kateri je takratni oglejski patriarh namenil novoustanovljenemu samostanu dva dela desetine v fari Sv. Marije v Braslovčah. To je bila prva pisna omemba kraja in v spomin na ta dogodek praznuje Občina Braslovče svoj občinski praznik. Letošnja slavnostna seja občinskega praznika je bila v petek zvečer v obnovljenem Domu krajanov na Gomilskem. Poleg številnih občanov so se jo udeležili tudi župani in podžupani občin Spodnje Savinjske doline.
Zbrane je uvodoma nagovoril župan Branimir Strojanšek, ki je spregovoril o pomenu praznovanja, nato pa poudaril: »Danes naj bo to kultura in odnos do našega premoženja in obveznost do naših občanov in občank. Dom krajanov Gomilsko, v katerem se nahajamo, kaže novo zunanjo podobo, ureditev, ki je odraz in naša obveza do ljudi iz tega predela občine. Naj bo to vzpodbuda za nadaljnje kulturno in drugo družbeno dogajanje in uspešno upravljanje s tem domom. Ob tem moram izpostaviti tudi profesionalno upravljanje zasebnega izvajalca z Domom kulture v Braslovčah, ki je skupaj s knjižnico postal mesto medgeneracijskega druženja na vseh področjih družbenega dogajanja…«
V nadaljevanju je župan govoril o urejanju komunalne in cestne infrastrukture, ki je gotovo pomembno področje, ki ga občani najprej občutijo. Z lastnimi sredstvi so letos dokončali tlačni kanalizacijski vod s črpališčem v Grajski vasi in v Parižljah in zgradili tri ulične sekundarne kanalizacijske vode z obnovljenim vodovodom in ulično razsvetljavo. Z Ministrstvom za infrastrukturo so za obdobje petih let podpisali protokol o ureditvi in reševanju cestne problematike na državni cesti med Letušem in Šentrupertom. Predmet protokola se nanaša na obvozno cesto v Letušu, ureditev ceste s pločnikom in prehodom za pešce v Preserjih, ureditev mostu čez Savinjo z rekonstrukcijo dveh križišč v Letušu, ureditev kolesarskih površin, ureditev križišča v Parižljah proti Poljčam in ureditev križišča v Trnavi. Zaradi povečane natalitete prebivalstva in novem priseljevanju, je v preverjanju potreba po razširitvi osnovne šole Braslovče, za kar je že izdelan idejni projekt z možnostjo realizacije investicije v letu 2019. Ob koncu govora pa je poudaril:« Zadovoljen sem z izvajanjem socialnega skrbstva, kulturne in društvene dejavnosti, čemur so v veliki meri zaslužni tudi letošnji dobitniki županovih priznanj. Želim, da občina postane prijetna, prijazna in po meri vsakega posameznika. Doseči moramo začrtane cilje, nato pa preudarno in odgovorno določiti prioritete za naslednja leta.«
V nadaljevanju je župan Branimir Strojanšek podelil županova priznanja in priznanja občine Braslovče za leto 2017.
Županova priznanja so prejeli:
Klemen Strojanšek, ki je član Taekwon-Do kluba Sun Braslovče, uveljavljen reprezentant, tako v Taekwon-Do-ju kot tudi v Kickboxingu, ter večkratni državni prvak v obeh disciplinah.
Anita Sobočan, članica odbojkarske reprezentance do 23 let, ki je na svetovnem prvenstvu v Ljubljani osvojila drugo mesto.
Urška Flajs za uspešno in strokovno izvajanje dejavnosti patronaže in zdravstvene nege na domu, ki s samoiniciativnimi in strokovnimi predlogi rahločutno, vendar odločno, pristopa do pomoči potrebnih.
Zinayida Vovk, ki je pred mnogimi leti začela orati ledino braslovške plesne dejavnosti, danes pa njene plesne skupine dosegajo vrhunske rezultate na mednarodnih tekmovanjih. Ena od skupin se je uvrstila celo na svetovno prvenstvo, ki bo novembra na Japonskem.
Ana Vovk Pezdir je baletna in plesna pedagoginja ter umetniški vodja Plesnega gledališča Braslovče. S prihodom Ane Vovk Pezdir so otroci dobili možnost, da izkusijo ples kot ustvarjalci, izvajalci in gledalci ter zaradi plesa začnejo na svet okrog sebe gledati širše in bolj odprto.
Bronasti plaketi sta prejela Borut Kosem in Janez Šumak.
Borut Kosem, ki je dolgoletni član Kulturnega društva Gomilsko in član odrasle gledališke skupine, je človek kot malokdo, trdijo v društvu. Nepogrešljiv pri prireditvah in gledaliških predstavah odrasle in mladinske gledališke skupine, saj s svojo skrbjo za osvetlitev prispeva k temu, da je prireditev oziroma igra še boljša in bolj izrazna. Vedno najde pravo rešitev ob pravem času. Prostovoljnemu delu nameni veliko časa in brez njegovega prispevka bi bilo delo društva okrnjeno. Borut Kosem je človek, ki svojega dela nikoli ne poveličuje, vedno ga opravi tiho in neopazno.
Janez Šumak, ki se že vrsto let aktivno udejstvuje v različnih društvih v občini Braslovče in izven nje. Trenutno je predsednik Lovske družine Braslovče, kjer kot predan naravovarstvenik skrbi za ohranjanje narave in populacije divjadi. Hkrati je tudi predsednik Lovskega kinološkega društva Celje, dolgoletni vodnik lovskih psov, inštruktor za šolanje psov ter mednarodni kinološki sodnik za oceno zunanjosti in dela lovskih pasem psov. Nepogrešljiv je pri organizaciji prireditev in dogodkov. Na kratko lahko rečemo, da je Janez Šumak človek, ki ga lahko srečaš marsikje in če kdo potrebuje pomoč, je vedno pripravljen pomagati.
Slavnostno sejo so popestrili s kulturnim programom, ki ga je pripravilo Kulturno društvo Gomilsko. Nastopili so Blažka Korun in Kristina Žgank na violini ter pevki Breda Polak in Ajda Laznik. Povezovalka in recitatorka programa je bila Nina Markovič Korent.
V okviru praznika občine pa se je v mesecu septembru odvilo še več drugih prireditev.