Drugo nedeljo v avgustu so slovenski hmeljarji v Braslovčah slavili svoj 55. praznik. Prireditve, ki jo je spremljalo lepo poletno vreme, je pripravilo Turistično društvo Braslovče v sodelovanju z Občino Braslovče in Društvom hmeljarjev, hmeljarskih starešin in princes Slovenije, po oceni organizatorja pa se jo je udeležilo okrog 8 tisoč obiskovalcev.
Praznovanje s pisanim sprevodom skozi trg Braslovče na prireditveni prostor je pospremila velika množica ljudi, na prireditvi so za eno leto imenovali novo hmeljarsko princeso, 19 letno študentko biologije Anjo Rožič Plazovnik iz Zakla in starešino, hmeljarja Antona Rančigaja iz Gomilskega. Pripravili so tudi več spremljevalnih prireditev, na stojnicah je bilo moč kupiti marsikaj, Ivu Bračunu pa je bilo podeljeno imenovanje »Oficir hmeljarstva«.
Že dopoldne so na slavnostni seji, ki je bila v dvorani Kulturnega doma Braslovče, govorili o hmeljarstvu. Zbrane so nagovorili predsednik Društva hmeljarjev, hmeljskih starešin in princes Slovenije Janez Oset, župan občine Braslovče Branimir Strojanšek, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk ter župana in podžupani sosednjih občini. V nadaljevanju sta o svojem delu govorila dosedanja princesa Ema Obmadič in starešina Janez Serdoner. Kot sta poudarila, je bilo leto njegovega »vladovanja« pestro in zanimivo. Na seji sta sekretar mednarodnega hmeljarskega združenja dr. Martin Pavlovič in Jože Brežnik, oficir hmeljarstva, podelila naziv »oficir hmeljarstva« Ivanu Bračunu iz Žalca. Ker se Ivo Bračun svetovnega hmeljarskega kongresa v Združenih državah Amerike, ki je bil prejšnji teden, ni mogel udeležiti, mu je bilo to visoko priznanje podeljeno na slavnostni seji.
Govorila je tudi Irena Friškovec, svetovalka, specialistka za hmeljarstvo, ki je med drugim povedala: »Po podatkih RKG hmeljarji letos pridelujejo hmelj na 1590 ha, od tega je 170 ha prvoletnih nasadov, premen pa 220 ha. 116 hmeljarjev je takšnih, ki imajo hmeljišča v obdelavi, še nekaj pa je takšnih, ki imajo samo premene. Glede na lani so se površine povečale za dobrih 100 ha. Spremenila se je sortna sestava. Največ hmeljišč je posajenih s sorto Celeia in sicer 38,64 %, sledi sorta Aurora 31,92 %, Bobka je 9,93 % in savinjskega goldinga 11,30 %. Dober odstotek (17,42 ha) je posajenih z novimi sortami vzgojenimi na IHPS: Styrian Gold, Styrian Wolf, Styrian Eureka in Styrian Cardinal.
Značilnosti za letošnje leto so spomladanski mraz in v nadaljevanju vročinski vali ter pomanjkanje padavin. Večino hmeljišč hmeljarji namakajo in tako blažijo posledice. Pridelavo so motil tudi obilica vetra (otežena napeljava vodil in odvijanje vrhov), toča in neurja. Letos kar ni bilo dežja, ki ga vsaj na enem delu pridelave hmelja ne bi spremljala toča. Še posebno močno je toča prizadela hmeljišča na območju Petrovč. Tu je kar 150 ha takšnih hmeljišč, kjer je toča konec maja rastlinam odbila vse vrhove poganjkov in tako že takrat oklestila pridelek.
Močna neurja v začetku avgusta so povzročila, da je zaradi močnega vetra veliko rastlin popadalo na tla. Te rastline so morali hmeljarji hitro ponovno obesiti. To delo seveda pomeni dodatne stroške pri letošnji pridelavi. Dodatno bo zmanjšan pridelek, kajti polomljeni so tudi stranski poganjki s cvetnimi nastavki oz. storžki hmelja. Na Rojah pa je veter podrl tudi eno žičnico.
Zelo radi rečemo, da avgust hmelj da ali ga vzame, zato trenutno ne moremo napovedati koliko ga bo. Trenutni pogoji so sicer ugodni za razvoj storžkov in upamo lahko, da se bodo razvili do želene teže in ne bodo ostali drobni, lahki in nerazviti, za kar je obstajala bojazen v dneh s temperaturami nad 33 °C«.
Osrednja prireditev se je popoldne začela s povorko skozi trg Braslovče do prireditvenega prostora. Na čelu so bili člani Društva konjeniki KD Mustang Gomilsko, sledila jim je godba in mažoretke Pivovarne Laško, z vozovi so se pripeljali starešine in princese ter gosti. Sledili so jim vozovi s prikazi nekdanjih opravil v hmeljarstvu, ki so jih pripravili člani Društva podeželske mladine Spodnje Savinjske doline. Na koncu povorke so bili svojimi traktorji člani Stayer kluba iz Savinjske doline. Višek dogajanja je bila predaja starešinstva in imenovanje princese ter zdravica s pivom. Obred je že petinštiridesetič vodila Martina Zupančič. Ob sprejemu »hmeljskega mačka« je novi starešina Anton Rančigaj poudaril, da si bo prizadeval slovenske hmeljarje zastopati častno povsod, kjer ga bodo povabili skupaj s princeso Anjo Rožič Plazovnik.
Pred družabnim delom so zbrane nagovorili predsednik Turističnega društva Braslovče Branko Ribizel, župan občine Braslovče Branimir Strojanšek in predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk.
V okviru praznovanja Dneva hmeljarjev so pripravili Rock hmeljarjev, ribiško in šahovsko tekmovanje za Pokal hmeljarske kobule, I. mladinski šahovski turnirja Hmeljko, turnir v odbojki na mivki in prikaz šolanja psov.
Na slikah nekaj foto utrinkov s praznovanja.
T. Tavčar