Slovenski hmeljarji so drugo nedeljo v avgustu v Braslovčah slavili svoj 54. praznik. Prireditev, ki jo je spremljalo vroče poletno vreme, je pripravilo Turistično društvo Braslovče v sodelovanju z Občino Braslovče in Društvom hmeljarjev, hmeljarskih starešin in princes Slovenije. Praznovanje s pisanim sprevodom skozi trg Braslovče na prireditveni prostor je pospremila velika množica ljudi, za eno leto so imenovali novo hmeljarsko princeso, 22 letno študentko ekonomije, Evo Omladič iz Ložnice pri Žalcu in starešino, 58 letnega hmeljarja, Janeza Serdonerja iz Zgornjih Grušovelj, pripravili pa so tudi več spremljevalnih prireditev, na stojnicah je bilo moč kupiti marsikaj itd.
Že dopoldne so na slavnostni seji, ki je bila v dvorani Kulturnega doma Braslovče, zbrane nagovorili predsednik Društva hmeljarjev, hmeljskih starešin in princes Slovenije Janez Oset, župani Občin Braslovče. Žalec in Tabor (Branimir Strojanšek, Janko Kos, Anton Grobler), predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk, v imenu Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenje njen podpredsednik Marjan Golavšek, Vesna Čuček iz KGZ Celje in drugi. V nadaljevanju sta o delu društva in svojem delu govorila dosedanja princesa Ana Zupanc in starešina Alojz Jelen. Govorila je tudi Irena Friškovec, svetovalka, specialistka za hmeljarstvo, ki je med drugim povedala, da po podatkih RKG hmeljarji letos pridelujejo hmelj na 1484 hektarjih, od tega je 143 ha prvo letnih nasadov. Premen je 293 ha. Hmeljarjev, ki imajo hmeljišča v obdelavi, je 109, še nekaj pa je takšnih, ki imajo samo premene. Glede na lani so se površine povečale za 78 ha.
Letošnje leto so zaznamovale nizke temperature in sneg na začetku rasti, nato pa je bilo vreme dokaj ugodno za rast in razvoj hmelja. Pridelavo so motili obilica vetra ter toča in neurja. Prva toča je že v mesecu maju prizadela hmeljišča na območju Ptuja, junija nasade v Podgorju pri Slovenj Gradcu in tudi v Savinjski dolini. Zelo močno neurje je bilo v začetku avgusta, ko je zaradi močnega vetra veliko rastlin popadalo na tla, nekaterim hmeljarjem tudi več kot deset tisoč. Te rastline, ki so bile na tleh, so morali hmeljarji hitro ponovno obesiti. To delo seveda pomeni dodatne stroške pri letošnji obdelavi, manjši pa bo tudi pridelek, saj so bili polomljeni stranski poganjki s cvetnimi nastavki oz. storžki hmelja. Trenutni pogoji so ugodni za razvoj storžkov in upamo lahko, da bo letošnja letina normalna.
Osrednja prireditev se je popoldne začela s povorko skozi trg Braslovče do prireditvenega prostora. Na čelu so bili s svojimi traktorji člani Stayer kluba iz Savinjske doline nato člani Društva konjeniki KD Mustang Gomilsko, godba in mažoretke Pivovarne Laško, z vozovi so se pripeljali tudi starešine in princese ter gosti. Sledili so jim vozovi s prikazi nekdanjih opravil v hmeljarstvu, ki so jih pripravili člani Društva podeželske mladine Spodnje Savinjske doline. Vrhunec dogajanja je bila predaja starešinstva in imenovanje princese ter zdravica s pivom. Obred je že štiriinštiridesetič vodila Martina Zupančič. Ob sprejemu »hmeljskega mačka« je novi starešina Janez Serdoner poudaril, da si bo prizadeval slovenske hmeljarje častno zastopati povsod, kjer ga bodo povabili skupaj s princeso Evo Omladič.
Pred družabnim delom so zbrane nagovorili predsednik Turističnega društva Braslovče Branko Ribizel, župani Občine Braslovče Branimir Strojanšek, Občine Tabor Anton Grobler in Občine Radlje ob Dravi Alan Bukovnik, v imenu Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenje podpredsednik Marjan Golavšek ter v imenu Pivovarne Laško Union Matej Oset.
V igrah, obiranju hmelja in mimo ovir do piva pa so zmagali mladi iz Tabora, drugi so bili Polzelani, tretja pa ekipa Grušovlje-Roje. Za veselo razpoloženje je skrbel ansambel Roka Žlindre. V okviru praznovanja Dneva hmeljarjev so pripravili tudi ribiško tekmovanje za Pokal hmeljarske kobule, šahovski turnir in turnir v odbojki na mivki.
Na slikah nekaj fotoutrikov s praznovanja.
T. T.