Zgodba Veronike Deseniške, številnih mitov in legend o njej, slabo poznana zgodovinska dejstva, izjemno privlačne teme prepovedane ljubezni, prvega čarovniškega procesa na Slovenskem, vloge kartuzijanov ter začetka zgodbe o Celjskih. Vse skupaj je spodbudilo Občino Braslovče, da resno pristopi k pripravi projektnega predloga, s katerim bi tematiko na poljuden in privlačen način predstavila obiskovalcem gradu Žovnek.
Po objavi čezmejnega razpisa Interreg SI-HR so, v sodelovanju z Razvojno agencijo Savinja, omenjene ideje umestili v projekt "Veronika - ljubezenska pot mitov in dejstev". Zaradi različnih tolmačenj zgodbe je k projektu z navdušenjem najprej pristopila Občina Laško s Kartuzijo Jurklošter, kasneje pa tudi hrvaški partnerji Občina Desinić in Muzeji Hrvatskog zagorja z Dvorom Veliki Tabor, kjer naj bi bila Veronika vkopana v grajski zid.
V četrtek so se tako partnerji sestali že na tretjem skupnem sestanku. Prvič so o idejah in projektnem predlogu razpravljali na veličastnem Dvoru Veliki Tabor, drugič pa na povabilo Občine Laško v skrivnostni Kartuziji Jurklošter.
Kljub kislemu vremenu so projektni partnerji, po uvodnem pozdravu župana Branimirja Strojanška, navdušeno zakorakali proti urejenemu stolpu. Ob prihodu v grajsko sobano na zgornjem nadstropju so z zanimanjem prisluhnili osnutku projektnega predloga, ki ga je predstavil Jaka Strojanšek iz Razvojne agencije Savinja. Glavni cilji projekta so v skladu z razpisom INTERREG Slovenija - Hrvaška razvoj novih dediščinskih turističnih produktov, manjše investicije v kulturno dediščino (Žovnek, Jurklošter, Dvor Veliki Tabor) ter inovativna promocija zgodbe Veronike Deseniške, s katerimi se zasleduje aktivno ohranjanje dediščine preko trajnostnega turizma in posledično povečuje število obiskovalcev kulturne dediščine.
Po sestanku, ki je potekal v sproščenem in delovnem vzdušju, so se ideje še bolj zbližale in tako lahko projektna skupina že sedaj suvereno pripravlja vse potrebno za ustrezno prijavo na razpis. Oddaja vloge se predvideva v mesecu avgustu.
Partnerstvo, ki je osnovano na obveznostih, aktivnostih ter tematski in strokovni ustreznosti, trenutno sestavljajo Občina Braslovče, ki sta jo zastopala župan Branimir Strojanšek in Renata Marolt, Občina Laško (direktorica občinske uprave Sandra Barachini in vodja investicij Andrej Flis), hrvaški Občina Desinić (župan Zvonko Škrblin) in Muzeji Hrvatskog zagorja (v.d. direktorice Nadica Jagarčec) terPokrajinski muzej Celje, katerega aktivnosti je zastopala naša občanka Rolanda Fugger Germadnik. Na sestanku so sodelovali tudi Tanja Ivek, svetovalka na Zagorski razvojni agenciji, Breda Retuznik, vodja razvoja turizma in podeželja na Razvojni agenciji Kozjansko, Marina Bezgovšek, strokovna sodelavka STIK Laško ter Jaka Strojanšek, predstavnik Razvojne agencije Savinja.
Na slikah nekaj foto utrinkov. Udeleženci sestanka (z leve proti desni):
Jaka Strojanšek, Nadica Jagarčec, Marina Bezgovšek, Breda Retuznik, Rolanda Fugger Germadnik, Zvonko Škreblin, Tanja Ivek, Sandra Barachini, Renata Marolt, Branimir Strojanšek in Andrej Flis
T. T.