Občina Braslovče, Zveza borcev za vrednote narodnoosvobodilne vojne Žalec in Krajevna organizacija Braslovče, so v Letušu, prav na dan dneva zmage nad fašizmom in dnem Evrope, 9. maja, v lepem vremenu pripravili deveto srečanje borcev in udeležencev NOB.
Udeležilo se ga je veliko članov borčevske organizacije z vseh krajev Savinjske doline, župani in podžupanja, hči pokojnega Ivana Dolničarja dr. Eva Dolničar Šivic in drugi. Zbrane je uvodoma pozdravil predsednik KO ZB za vrednote NOB Braslovče Viktor Zorec, nato podžupanja Občine Braslovče Danica Tanjšek, slavnostna govornica pa je bila ministrica za obrambo RS Andreja Katič, ki je poudarila:
»Počaščena sem, da ste me danes, na dan zmage, povabili na vaše tradicionalno srečanje. To je za vse nas velik praznik. Vesela sem, da ga lahko praznujem v vaši družbi. V družbi ljudi, ki ste se borili ter tvegali življenje za našo domovino in naš narod takrat, ko jima je bilo najtežje. V družbi ljudi, ki podpirate vrednote boja proti fašizmu in nacizmu. Na današnji dan pred 71 leti je partizanski boj za svobodo skupaj z zavezniki zmagal nad zločinskim zavojevanem sveta. To je bil dan, ko je mir premagal sovraštvo! Še posebno sem počaščena, ker imam letos priložnost, da sem prisostvovala tako na včerajšnji slovesnosti v Topolšici kot tu v Letušu. Prav tu, v Letušu, se je 9. maja 1945 namreč zgodil prvi korak kapitulacije skupine armad E. Korak, ki je pomenil konec druge svetovne vojne v takratni Jugoslaviji in vsej jugovzhodni Evropi. Tu je politični komisar 14. divizije, podpolkovnik Ivan Dolničar, vodil zahtevna pogajanja z nemškim generalpolkovnikom Aleksandrom Löhrom, ki je nato še isti dan v Topolšici podpisal zapisnik o prenehanju sovražnosti in vdaji enot skupine armad E jugoslovanski armadi, ki jo je na tem območju predstavljala 4. operativna cona. Zgodovinski viri pričajo, da je bil Ivan Dolničar - Janošik, pozneje general in dolgoletni predsednik slovenske zveze borcev, zelo spreten pri pogajanjih in izkušenemu generalu Löhru v pogovorih popolnoma enakovreden. General Löhr, ki je drugo svetovno vojno operativno začel z bombardiranjem Beograda, kar je vključevalo tudi napad na bolnišnico, pa je pozneje kot vojni zločinec tudi dobil pravično kazen. Prepričana sem, da je danes, 71 let po 9. maju 1945, dejstvo, da je bila v naših krajih številčno in po opremljenosti mogočna nemška vojska, poražena in je kapitulirala pred slovenskimi narodnoosvobodilnimi silami, veličasten razlog za naš ponos in našo hvaležnost. Za hvaležnost do vseh vas, spoštovani borke in borci slovenskega partizanskega narodnoosvobodilnega boja. Tvegali ste vse – tudi svoje življenje, in mnogi so ga tudi žrtvovali. Za hvaležnost, ker ste se v oboroženem boju pod vodstvom Osvobodilne fronte uprli okupatorju, ki je imel trden namen, da naš narod uniči. Zaradi vas smo ponosni, da se je naš narod v velikih preizkušnjah prejšnjega stoletja postavil na pravo stran…«
Ob koncu pa je dejala: »Verjamem, da nas skozi vsa prizadevanja vodi zavest, da, čeprav smo majhen narod, smo sposobni zmagovati. Kar smo že večkrat dokazali. Da smo narod, ki je uporen. Narod, ki se ne vda. In narod, ki zna preživeti. »
Po govoru je delegacija odnesla venec k spomeniku žrtvam pri Kulturnem domu Letuš. Ker je bila ZB za vrednote NOB Žalec soorganizatorica slovesnosti, je zbrane pozdravil tudi njen predsednik Marijan Turičnik. Srečanje so s kulturnim programom popestrili Pihalna godba Prebold pod vodstvom Marka Repnika, učenci OŠ Braslovče, POŠ Letuš in vrtca ter voditelj programa Jože Aristovnik.
Po proslavi so si lahko udeleženci ogledali zasebno zbirko TITO in JNA v prostorih Kulturnega doma Letuš. Slovesnost so zaključili z družabnim srečanjem.
Na slikah nekaj foto utrinkov
T.Tavčar