Podjetje Termotehnika pričela z gradnjo novih proizvodnih prostorov v obrtni coni Trnava-Zahod
Termo-tehnika d.o.o. je svojo dejavnost, razvoj in proizvodnjo toplotnih črpalk in hladilnih naprav začela že več kot pred 20 leti v manjšem gospodarskem poslopju na 70 m2 delavniške površine. Zaradi hitrega in uspešnega razvoja podjetja so bili že po nekaj letih v hudi prostorski stiski. Zato so se odločili za dogradnjo novih proizvodnih, poslovnih in skladiščnih prostorov v skupni velikosti približno 700 m2 kar na isti lokaciji. Leta 2003 so začeli s proizvodnjo v novih prostorih z že kar 15 zaposlenimi. Prepričani so bili, da bo ta prostorska rešitev zadovoljevala potrebe podjetja za daljše obdobje. Vendar so že po dobrih 6 letih poslovanja v teh prostorih, z več kot 30 zaposlenimi zopet prišli v hudo prostorsko stisko.
Ker je leta 2009 Občina Braslovče skupaj z Razvojno agencijo Celje načrtovala v neposredni bližini v Trnavi novo obrtno cono, so se v podjetju hitro odločili za nakup 10.000 m2 velikega zemljišča. Takrat pa se je začela kazati v vsej svoji moči državna birokracija in nesposobnost za razvoj gospodarstva ustanovljenih agencij. Več kot dve leti sta minili v zapravljanju časa in denarja brez kakršnegakoli izgleda za začetek gradbenih aktivnosti v predvideni obrtni coni.
Novo upanje se je pokazalo ob koncu leta 2011 v razgovorih z domačo občino Braslovče. Ta je Termo-tehniki ponudila možnost gradnje manj zahtevnih proizvodnih objektov na zahodni strani ceste Mozirje-Šentrupert v manjši obrtni coni Trnava - Zahod. Stvari so v zadovoljstvo investitorja hitro stekle. Občina je v zelo kratkem času izdelala OPPN, investitor pa se je začel sredi leta 2012 pogovarjati z lastniki zemljišč za odkup parcel in pripravami za začetek gradnje. Da pa ne bi šlo vse normalno in po pričakovanjih, so poskrbeli občani sami. Vendar ne bližnji prebivalci, pač pa eden ali dva občana, ki jih verjetno razvoj občine močno moti. Drugače verjetno ne bi sprožila obširnega inšpekcijskega pregleda vseh sprememb namembnosti zemljišč in predvidenih novogradenj v občini Braslovče. Z medijsko odmevnostjo in neutrudnim pritoževanjem na republiške organe sta poskrbela, da je Ustavno sodišče blokiralo vse spremembe na področju izgradnje infrastrukture v občini Braslovče. Pod vprašaj so prišli tudi vsi legalno zgrajeni objekti v zadnjem letu ali dveh v nekaterih občinskih predelih. Vendar je po letu dni neutrudnega prizadevanja investitorja in vodstva občine Braslovče, z ministrstvoma za Gospodarstvo in tehnologijo in za Kmetijstvo in okolje le prišlo do zadovoljivih rešitev. Gradnja na področju obrtne cone Trnava Zahod kot na nekaterih drugih »ustavljenih« področij je dobila ponovno zeleno luč.
Po dobrem letu dni stresnega dela pri iskanju vseh potrebnih soglasij ter načrtovanja projekta so se v veliko olajšanje investitorja gradbena dela uspešno začela v prvih dneh letošnjega marca. Pri tem želi investitor poudariti veliko razumevanje in pomoč obeh prej omenjenih ministrstev za pospešeno reševanje neštetih birokratskih ovir. Tudi pri pridobivanju različnih soglasij so se pri DARS-u, Elektro Celju, da ne govorimo o DRSC, izjemno potrudili. V kolikor tega ne bi bilo, bi se začetek gradnje zavlekel še za kakšno leto. Investitor je zelo zadovoljen tudi z domačo občino Braslovče. Župan in njegovi sodelavci si vzamejo vedno čas, ko se je potrebno kaj pogovoriti. Res pa je, da občina ni imela sredstev, da bi lahko obrtno cono infrastrukturno uredila pred začetkom gradnje. Vendar za letos se to obljublja. Investitor je tudi zadovoljen, da ni težav in pritožb s strani okoliških prebivalcev, ker jim je gradnja za leto dni zaprla krajši odsek povezovalne ceste.
Objekt bo na parceli velikosti 1,2 ha imel dobrih 5000 m2 pokritih prostorov. Pretežni del zavzemata proizvodnja in skladišče. Poslovni del zajema 900 m2, vključno z razstavnim prostorom in sodobnim laboratorijem. Izbiri izvajalcev je investitor posvečal veliko pozornost, da se ne bi pozneje kaj zataknilo, kajti dobro se ve, kakšno je današnje stanje v gradbeništvu. Začetek gradnje kaže, da je imel kar srečno roko. Izbrani izvajalec montažne hale PRO-CONCRETE iz Nove Gorice kot tudi gradbinec GES iz Rogaške Slatine sta odlično štartala z začetnimi deli. Pohvaliti pa je potrebno tudi projektni biro Motiv plus d.o.o. iz Celja. Njihova glavna projektantka, gospa Mateja Kričej, je zasnovala všečen objekt in ga lepo umestila v prostor.
Po planu gradnje je predviden zaključek del nekje decembra letošnjega leta. Vendar investitor daje večji poudarek kvaliteti gradnje kot pa lovljenju termina.
Nov poslovno-proizvodni objekt bo nudil optimalne pogoje za kvalitetno proizvodnjo dokaj zahtevnih izdelkov. To si močno želijo tudi v Termo-tehniki, ki zaradi težav na domačem trgu vse več izvažajo v EU, kjer pa je kvaliteta poleg cene glavni adut. V kolikor bodo tržne razmere ugodne, pa se lahko računa tudi na zaposlitev novih delavcev, predvsem iz domačega okolja.