Braslovče 22
3314 Braslovče
Praznovanje Dneva gasilcev GZ Žalec 2020 je bilo združeno s praznovanjem 120 let delovanja PGD Braslovče. Slovesnost je ob strogem upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe z virusom COVID-19 potekala v soboto, 12. septembra 2020, na Skupnem placu v Braslovčah. Vodja postroja gasilcev je bil namestnik poveljnika GZ Žalec David Krk. Program prireditve je povezovala članica PGD Braslovče Katja Sorčan, avtorja in koordinatorja protokola sta bila Sabina Sorčan in Jani Šalej, glasbena spremljava Godba na pihala Liboje.
Prireditev se je po zboru gasilcev in prihodu gostov, vodje Izpostave za zaščito in reševanje v Celju Janeza Melanška, poveljnika Savinjsko-šaleške regije Borisa Lambizerja, župana občine Braslovče Tomaža Žoharja, podžupana občine Žalec Marjana Vodeba, predstavnikov sosednjih gasilskih zvez in Policijske postaje Žalec, domačga župnika Milana Gosaka in direktorice občinske uprave Natje Šketa Miser, pričela s slavnostnim prihodom praporov 32 gasilskih društev GZ Žalec in prapora GZ Žalec pod vodstvom namestnika poveljnika gasilskega poveljstva občine Braslovče Aleksandra Jelena. Za prapori je v spremstvu predsednika GZ Žalec Edvarda Kuglerja in predsednika PGD Braslovče Primoža Urbasa na prizorišče prišel osrednji gost predsednik GZ Slovenije Janko Cerkvenik. Za slovensko himno je sledil pozdravni nagovor Edvarda Kuglerja, slavnostni govornik pa je bil predsednik GZ Slovenije. Sledil je prevzem novega gasilskega vozila PGD Braslovče avtocisterne AC 24/70. Opravili so ga župan občine Braslovče Tomaž Žohar, ki je tudi nagovoril udeležence, poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Braslovče Danijel Pantner in voznik Gašper Panter. Blagoslov je opravil župnik monsinjor Milan Gosak.
Novo vozilo z oznako AC 24/70, znamke VOLVO, je opremljeno z rezervoarjem s 7000 litri vode ter drugo gasilsko opremo po tipizaciji Gasilske zveze Slovenije. Posadka je 1 + 2. Predelavo v gasilsko vozilo je opravilo podjetje Gasilska vozila Pušnik. Za vozilo bo občina Braslovče v dveh delih prispevala skupaj 187.000 EUR, 73.000 EUR pa morajo s pomočjo donatorjev in občanov zbrati braslovški gasilci sami, kar pa jim je letos precej oteženo, saj so morali oba večja načrtovana dogodka - dobrodelni koncert in veselico odpovedati.
Sledila je podelitev odlikovanja GZ Slovenije za posebne zasluge, ki sta ga prejela Boštjan Brišnik iz PGD Gomilsko in Damijan Sorčan iz PGD Braslovče ter srebrne plakete GZ Slovenije in zlate plakete Civilne zaščite, ki ju je prejelo PGD Braslovče. V imenu vseh prejemnikov odlikovanj se je zahvalil in prisotne v imenu društva nagovoril predsednik PGD Braslovče Primož Urbas.
PGD Braslovče, ki letos praznuje 120 let delovanja, je bilo ustanovljeno leta 1900 in je vseh 120 let bolj ali manj uspešno delovalo. Strm razvoj društva je najbolj opazen v zadnjih 20 letih, ko so dogradili in popolnoma obnovili gasilski dom, kupili več vozil, med njimi leta 2006 novo vozilo GVC 16/25 in dve leti kasneje še GVM-1. Po 12 letih pa so zamenjali tudi 30 let staro avtocisterno TAM z že prej omenjeno novo AC 24/70. Na tekmovanjih vsako leto sodelujejo s povprečno 6 ekipami članic, članov in mladine, ki dosegajo odlične rezultate, tudi z uvrstitvami na državna tekmovanja. Društvo ima trenutno 140 članov, od tega 37 operativnih članic in članov, 40 mladih gasilcev in 15 veteranov. Število intervencij se jim zadnje čase žal povečuje, lani so jih imeli 35. Zelo aktivni so na področju usposabljanja, kar potrjuje dejstvo, da so v letu 2019 za temeljna in dopolnilna usposabljanja porabili 780 ur, leto prej pa celo 1500. Poleg tega pa vsako leto pri raznih delovnih akcijah člani in članice opravijo še dodatnih 2000 ur. Aktivno se vključujejo v utrip občine Braslovče, kjer sodelujejo pri raznih turističnih in kulturnih dogodkih, za urejen dom so leta 2011 prejeli tudi priznanje Turistične zveze Slovenije. Lani pa so v akciji Slovenskih novic Naj gasilsko društvo osvojili 2. mesto. Člani se aktivno vključujejo tudi v delo Gasilske zveze Žalec, Savinjsko-šaleške regije in GZ Slovenije.
Pa še po nečem, kar je sicer zelo malo znano, se lahko braslovški gasilci in tudi občani pohvalijo. Leta 1910, torej pred 10 let po ustanovitvi društva, se je v Braslovčah rodil Edvard Roessner. Bil je učitelj in ravnatelj, najprej vrsto let v Braslovčah, kasneje pa v Šmartnem pri Slovenj Gradcu in domačini se ga še spomnijo. Malokdo pa ve, da je leta 1949 napisal igro »Kdo je požigalec«, Ivan Krpač pa jo je uglasbil. Iz omenjene igre se je ohranila pesem »Gasilska«, ki se v javnosti od konca 2. svetovne vojne ni pojavila vse do leta 1981, ko je zborovodja Janez Kolerič partituro pesmi našel v notni zapuščini svojega očeta, Krpačevega pevca. Gasilska zveza Slovenije je na 12. kongresu leta 1993 v Slovenj Gradcu »Gasilsko« uradno razglasila za himno slovenskih gasilcev. Himno so na prireditvi v instrumentalni izvedbi zaigrali člani godbe Liboje, prireditev pa se je zaključila z odhodom praporov.
Sabina Sorčan
Avtor fotografij Luka Rojnik