Braslovče 22
3314 Braslovče
Mesečno poročilo Gasilske zveze Žalec med 15. oktobrom in 15. novembrom 2021
Dogodki:
15. septembra 2021 je v veljavo stopile obsežne spremembe odlokov za omejevanje širjenja epidemije covida-19, ki uvajajo pogoj PCT v veliko večino javnega življenja v državi.Mesec oktober je tudi mesec požarne varnosti. Letošnja tema je bila požarna varnost v povezavi s potresom in je potekala pod sloganom Po potresu lahko tudi zagori!
Vsako leto oktobra potekajo dejavnosti v okviru projekta "Oktober – mesec požarne varnosti", v kateri Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije. Namen letošnjega projekta je opozoriti prebivalce na požarno varnost v povezavi s potresom.
Potres je nenadno in sunkovito tresenje tal, ki ga povzročajo nenadni premiki pod zemeljskim površjem. Večina je zelo šibkih in jih ne zaznate, le zelo redki so tako močni, da povzročijo škodo. Slovenija leži na območju, ki je potresom izpostavljeno bolj kot večina evropskih držav, zato je pomembno vedeti, kako zavarovati sebe, ljudi okoli vas in vaše imetje.
Potresa ne morete napovedati ali preprečiti, lahko pa se nanj pripravite. Požar je pogost pojav po potresu. Ob upoštevanju preventivnih ukrepov pred potresom in po njem lahko sami zmanjšate možnost za nastanek požara in tako preprečite še večjo škodo. Poučite se o splošnih preventivnih ukrepih za preprečevanje požara.
V gospodinjstvu preverite, kje in kako se izklopita plin in elektrika, če boste odsotni dalj časa, zaprite ventil plinske jeklenke in izklopite naprave iz električnega omrežja, varno shranite vnetljive tekočine in nevarne snovi, priporoča se, da imate v gospodinjstvu vsaj en gasilnik in se ga naučite uporabljati in poskrbite, da so evakuacijske poti vedno proste in prehodne.
Plinska napeljava se med potresom lahko poškoduje. Zaradi uhajanja plina lahko nastane velika nevarnost za eksplozijo ali požar. Če vonjate plin, opazite poškodbe na napeljavi ali niste prepričani, če je z njo vse v redu: zaprite glavni ventil - plinsko požarno pipo oziroma ventil plinske jeklenke, prezračite prostor, ne uporabljajte odprtega plamena, kar pomeni, da ne prižigate cigaret, vžigalic, vžigalnikov in podobno, za razsvetljavo ne uporabljajte sveč, plinskih svetilk ali petrolejk, temveč baterijsko svetilko. Po potresu pa naj plinsko napeljavo in naprave pred ponovno uporabo preveri strokovnjak.
Med potresom se lahko razlijejo vnetljive tekočine, kot so bencin, alkohol in kemikalije, zato jih hranite v zaprti embalaži skladno z navodili proizvajalca. V njihovi bližini zaradi možnosti hlapenja ne uporabljajte odprtega plamena oziroma orodja ali naprav, ki lahko povzročajo iskre.
Če je do požara že prišlo in niste v nevarnosti, požar poskušajte omejiti in pogasiti sami s priročnimi gasilnimi sredstvi ali z ustreznim gasilnikom. Če požara ne morete pogasiti, se umaknite na varno ter pokličite 112.
Če se med potresom poškodujejo grelne in kurilne naprave ali dimniki, lahko pride do požara, uhajanja ogljikovega monoksida in do zastrupitve. Po potresu naj jih pred ponovno uporabo preveri strokovnjak.
30. oktobra 2021 na strokovno ekskurzijo odpravile članice Gasilske zveze Žalec. Najprej so obiskale in si ogledale gasilski dom PGD Šmartno pri Slovenj Gradcu, nato so pot nadaljevale na peklenski sprejem Luciferja in peklenščkov v Peklu pod Uršljo goro, sledil je voden ogled rudnika v Mežicah z vlakcem in za konec pogostitev in zaključek ekskurzije. Za udeležbo na ekskurziji je potrebno izpolnjevati pogoje PCT.
12. novembra 2021 se je pričelo izobraževanje za nižjega gasilskega častnika, ki poteka v skladu z ukrepi v prostorih PGD Šempeter v Savinjski dolini. Izobraževanja se udeležuje 30 tečajnikov.
V obdobju mesečnega poročila so člani Gasilske zveze Žalec opravili 15 intervencij, ki so skupno trajale 18 ur in 30 minut. Najdaljša intervencija je trajala 3 ure in 30 minut, najkrajša pa le 5 minut.
Statistika občinskih poveljstev v GZ Žalec:
V GPO Žalec so imeli 12 dogodkov, kjer je bila potrebna pomoč gasilcev, v GPO Polzela so imeli dve intervencije, ter v GPO Braslovče so imeli evo intervencijo, v GPO Vransko in GPO Tabor pa intervencij niso imeli.
Mesečno poročilo Gasilske zveze Žalec med 15. novembrom in 10. decembrom 2021
Dogodki:
15. septembra 2021 so v veljavo stopile obsežne spremembe odlokov za omejevanje širjenja epidemije covida-19, ki uvajajo pogoj PCT v veliko večino javnega življenja v državi.V Gasilski zvezi Žalec v tem času potekajo usposabljanja in druge redne aktivnosti v okviru trenutno veljavnih ukrepov v zvezi z virusom. Zaključuje se 149-urni tečaj za operativnega gasilca, kjer bodo 19.12.2021 potekali zaključni izpiti, v teku pa je 113-urni tečaj za nižjega gasilskega častnika.
Komisije in organi Gasilske zveze Žalec pripravljajo program dela Zveze za leto 2022, pripravljen pa je tudi razpored občnih zborov vseh 32 gasilskih društev, ki se bodo v skladu z možnostmi pričeli izvajati 15. januarja 2022.
V obdobju mesečnega poročila so člani Gasilske zveze Žalec opravili 18 intervencij, ki so skupno trajale 34 ur in 5 minut. Najdaljša intervencija je trajala 4 ure in 30 minut, najkrajša pa le 40 minut.
Statistika intervencij v GZ Žalec:
V GPO Žalec so imeli 13 dogodkov, kjer je bila potrebna pomoč gasilcev, v GPO Polzela in GPO Braslovče so imeli dve intervenciji, v GPO Tabor so imeli eno intervencijo, v GPO Vransko pa intervencij niso imeli.
Fotografija: Utrinek iz tečaja za nižjega gasilskega častnika, ki potekal v Šempetru
Prispevek pripravil:
Tadej Zupan,
predstavnik GZ Žalec za odnose z javnostmi
e: tadej.zupan@gz-zalec.org
telefon: 051 38 28 85