Braslovče 22
3314 Braslovče
V sredo, 20. aprila je v avli Kulturnem domu Braslovče potekala pogovorna ura na temo vključevanja beguncev iz Ukrajine v naše okolje. Pogovorno uro je na pobudo bivšega župana Braslovč Marka Balanta, organizirala Občina Braslovče. Pogovor je moderirala Dragica Sternad Pražnikar.
V uvodu je župan Občine Braslovče Tomaž Žohar predstavil pripravljenost in aktivnosti občine, odločenost, da kar čimbolj zmanjšajo stisko prebežnikov in zastavljeno organizacijo za izvedbo učinkovitega sprejema beguncev v okolje. Dragica Sternad Pražnikar je predstavila prebežnico iz Ukrajine, Aleksandrovo Eleno, ki je bila rojena v Sankt Peterburgu v Rusiji, kasneje se je pri 16 letih preselila v Kijev, kjer je zaključila fakulteto, postala je prof. biologije in kasneje še ekonomistka. Najprej je delala kot profesorica, s Slovenijo pa jo povezuje delo od leta 2004, ko je bila direktorica kadrovske službe za Krko Ukrajina, od leta 2022 pa svetovalka Ministrstva za zdravje Ukrajine. V Slovenijo je pribežala z 12 letno hčerko Mašo, v Ukrajini pa je ostala mama in njena psička, kar jo zelo skrbi.
V pogovoru je Elena poudarila, daje imela v Ukrajini lepo življenje, dom v središču Kijeva, dobro službo, prijatelje. Nikoli si ni predstavljala, da bo morala zaradi vojne bežati, to pa je storila zato, da zaščiti hčer Mašo.
Natja Šketa Miser, direktorica OU Braslovče, je predstavila zakonske možnosti pravic in dolžnosti prebežnikov iz Ukrajine. Urška Teržan Petrovič, vodja oddelka za upravne notranje zadeve pa ključne stvari vezane na pridobitev statusa začasne zaščite za begunce ter urejanje začasnega bivališča. Boštjan Bradeško, ravnatelj OŠ Braslovče, je predstavil kako in na kak način bodo vključevali otroke, ki izpolnjujejo pogoje v sistem vzgoje in izobraževanja. Franja Centrih, direktorica UPI-Ljudske univerze Žalec, pa je predstavila kako so organizirani na Ljudski univerzi glede učenja beguncev slovenskega jezika oz. kakšne možnosti imajo glede usposabljanja ter morebitne zaposlitve.
Elena je povedala, da bosta s hčerjo pričeli z tečajem slovenskega jezika.
Dragica Sternad Pražnikar je besedo predala še gospe Marii Vinogradovi iz vzhoda Ukrajine, ki je prav tako pribežala v Braslovče, kjer ji je zatočišče ponudila znana plesna pedagoginja Zina, ki izhaja iz Ukrajine. V čustvenem nagovoru je povedala, kako zelo pogreša domovino, da se želi in se bo vrnila takoj , ko bo to mogoče, saj je bila ta selitev izjemo težka tudi zaradi sina, ki ima posebne potrebe, ne more govoriti in zaradi mnogih težav v duševnem razvoju taka selitev iz znanega, varnega okolja, zanj predstavlja izjemno veliko težavo.
Elena je v zaključku povedala in nagovorila prisotne, da moramo ceniti svojo lepo domovino, dom, mir in družino, ker ob izkušnji, ki jo ima, je to vse kar je na koncu pomembno.
Dragica Sternad Pražnikar je v zaključku povedala, da če narod izgubi mladino, ki se izjemno hitro integrira v drugo okolje, naroda ni, tega se Ukrajina zaveda in izvaja kljub vojni šolanje na daljavo. Maša se šola na daljavo, sedaj se je pričelo tudi ocenjevanje na daljavo, komunikacijski sistemi pa ji omogočajo, da je v stiku s sošolci, ki so bežali na različne konce sveta, nekateri pa so žal ostali v Kijevu in so v kleteh.
Po zaključku uradnega dela, se je nadaljevalo druženje vseh prisotnih, Občina Braslovče pa je s pomočjo Društva podeželskih žena Braslovče poskrbela za pogostitev.