Braslovče 22
3314 Braslovče
Slovensko čebelarstvo je bilo 1. decembra 2022 vpisano na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Čebelarjenje je v Sloveniji način življenja številnih posameznikov, družin in skupnosti, ki s svojim znanjem, praksami in veščinami skrbijo za medonosne čebele. Čebelarska dediščina ima dolgo zgodovino, ki je prepletena tudi s kulturo in ljubiteljsko umetnostjo. Prispeva k ohranjanju narave in biotske raznovrstnosti.
S čebelarjenjem se v Sloveniji ukvarja približno 11.000 čebelarjev. Organizirani so v več kot 200 lokalnih čebelarskih društev, šest regionalnih zvez in nacionalno združenje – Čebelarsko zvezo Slovenije. Čebelarji imajo okoli 200.000 čebeljih družin in z nadzorovano vzrejo matic odgovorno skrbijo za ohranjanje njenih cenjenih lastnosti – neagresivnost, donosnost, odlična orientacija, varčnost pri hrani in odpornost na vremenske razmere. V Čebelarsko družino Braslovče je včlanjenih 19 članov, ki čebelarijo s približno 200 čebeljimi družinami.
Na dan Zemlje, 22. aprila, je bila organizirana svečana prireditev predaje UNESCO listine v Baročni dvorani Radovljiške graščine. Listino je iz rok ministrice za kulturo dr. Aste Vrečko prevzel predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.
Slavnostne podelitve smo se s praporom udeležili tudi čebelarji Čebelarske družine Braslovče. Ob tem smo v last prejeli tudi faksimile listine »Vpis čebelarstva na Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva«. Za prejeto listino se zahvaljujemo. Čebelarsko poslanstvo bomo s ponosom opravljali še naprej. Naj medi!
DR. JURIJ LAZNIK, PREDSEDNIK ČEBELASKE DRUŽINE BRASLOVČE